دنیای پلیمر

دنیای پلیمر

استفاده از غشای پلیمری جهت تولید الکتریسیته پاک

چندی پیش اولین نیروگاه برق اسمزی جهان در نروژ افتتاح شد که در آن از آب شیرین و آب شور دریا توسط غشای پلیمری و پدیده اسمز، الکتریسیته پاک تولید می شود.

این پروژه که توسط شرکت Statkraft ، یک شرکت فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر، اجرا شده، در مقیاس پایلوت بوده و منجر به تولید ۴ کیلووات انرژی الکتریکی می شود که برای مصرف یک چای ساز کافی است.

این پروژه طبق اطلاعات مندرج در وب سایت Statkraft ، پتانسیل تولید انرژی برای نصف اروپا را دارد و در ضمن یک منبع پایه ای است که همیشه در دسترس می باشد.

آقای Skilhagan رئیس انرژی اسمزی در Statkraft، گفت : ما واقعاً احتیاج داریم تا این تکنولوژی را سریعاً به بازار بیاوریم. ما باید بیشتر و سریعتر از انرژی خورشیدی و بادی به این پروژه بپردازیم.

مفهوم انرژی اسمزی اولین بار توسط یک دانشمند امریکایی به نام Sidney Loeb، در سال ۱۹۷۰ مورد توجه قرار گرفت. وی یک سال پیش از دنیا رفت.

همانطور که در وب سایت Statkraft آمده است، این پروژه به شکل زیر کار می کند :

آب تازه و آب دریا که وارد ستون جدایش می شوند، توسط یک غشا پلیمری جدا می شوند. طبق پدیده اسمز، آب تازه از داخل غشا عبور کرده و فشار در سمت آب شور افزایش می یابد. این فشار معادل یک ستون ۱۲۰ متری آب می باشد یا به عبارت دیگر یک آبشار بزرگ، که می تواند در توربین ها برای تولید الکتریسیته به کار گرفته شود.

این مفهوم از سال ۱۹۷۰ تا امروز به مقدار کمی مورد پژوهش قرار گرفته است. طبق گفته آقای Skilhagan غشاهای اولیه واقعاً نامرغوب و گران بودند. ولی امروزه به خاطر کاربرد زیاد غشاها برای اسمز معکوس در ماشین های نمک زدا که از انواع مختلف پلیمرها ساخته می شوند، فناوری غشا به مراتب توسعه یافته است.

آقایSkilhagan گفت: این ماشین حدود ۷ تا ۸ هزار میلیون دلار نیاز دارد تا ساخته شود و این در حالیست کهStatkraft حدود ۲۰ میلیون دلار هزینه صرف مطالعه روی توان اسمزی نموده است.

Rick Stover ، مسئول کمپانی تکنولوژی بازیافت انرژی در کالیفرنیا که مبدل های فشاری برای ماشین های نروژی تولید می کند، گفت: به لحاظ تئوری این تکنولوژی می تواند در جاهایی مثل محل اتصال رودخانه به اقیانوس به کار گرفته شود.

آقایStover پیشنهاد داد: این تکنولوژی بهتر است با ماشین های نمک زدای موجود به کار برده شود، زیرا آب خروجی از این ماشین ها حاوی نمک زیادی است.

نظرات (1)
سلام.خوبی؟گفتم میام سر میزنم ولی...عجب وبلاگ سختیه!!راستش من هیچی از پلیمر و اینها نمیدونم!!امیدوارم موفق باشی...
راستی یه پیشنهاد:یه کم وبلاگتو متنوع تر کنی بد نیست.مثلا به جز موضوعات درسی از موضوعات دیگه ای هم میتونی حرف بزنی..فکر میکنم اونطوری طرفدارای وبت باز بیشتر بشن..
با آرزوی موفقیت بیشتر در درسها و کلا زندگی...!!
فعلا
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :