دنیای پلیمر

دنیای پلیمر

تولید مالچ های پلیمری در ایران

محققان ایرانی برای مهار ریزگردها و آلودگی هوا ، مالچ های پلیمری تولید کردند.


مالچ های پلیمری مواد پلاستیکی بسیار سبکی هستند که بلافاصله با خاک ترکیب و موجب مهار گرد و غبار و ریزگردها می شوند.

معاون فناوری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت : ایران نخستین کشور در خاورمیانه است که به این دستاورد علمی دست یافته است.

سید مجتبی تقی زاده افزود : تولید این ماده پلیمری کاملا با محیط زیست سازگار است و استفاده از آن هیچ خطری برای محیط زیست ندارد و عمری 6 ساله دارد.

مجری و عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمرو پتروشیمی ایران گفت : یکی دیگر از ویژگی های عمده این مالچ های پلیمری ، تجزیه 10 درصدی سالیانه این ماده در خاک است و در این مدت می تواند مواد مغذی خاک را تامین کند.

احمد ربیعی افزود : در حال حاضر برای مهار ریزگردها و آلودگی هوا از مالچ های نفتی استفاده می شود که این ماده سازگار با محیط زیست نیست اما با پاشیدن این مواد پلیمری در خاک ، پوشش گیاهی امکان پذیر می شود.

همچنین مالچ های نفتی عمری دو ساله دارند و هر دو سال یکبار باید در بیابانهای کشور پاشیده شود و در صورت استفاده از مالچ های نفتی برای مهار ریزگردها رشد پوشش گیاهی غیر ممکن می شود.

وی یکی دیگر از ویژگیهای این مالچ های پلیمری را قیمت ارزان آن دانست و گفت : قیمت این ماده پلیمری به ازای هرکیلوگرم ، بین 5 تا 7 هزار تومان برآورد شده و بر این اساس به ازای هر هکتار 20 کیلوگرم مالچ نیاز است.

مهدی گیلانی یکی دیگر از محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت : از ویژگی های دیگراین مالچ های پلیمری استفاده آنها در ساخت خطوط راه آهن ، ایجاد فرودگاههای اظطراری و نیز زیر سازی جاده هاست.

وی با بیان اینکه اکنون برای زیرسازی جاده ها از گچ وآب برای تثبیت خاک استفاده می شود گفت : بعد از مدتی این خاک دچار لغزش شده و موجب ترک خوردگی آسفالت می شود و در نهایت مدت ماندگاری آسفالت را کاهش می دهد.

معاون فناوری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت : پیش بینی می شود تا 2 ماه آینده این ماده به تولید انبوه برسد و در بیابانهای کشور از آن استفاده شود.

سیدمجتبی تقی زاده گفت: ایران آمادگی دارد برای مهار گرد و غبار و ریزگردها این ماده پلیمری را به کشورهای همسایه درگیر با پدیده گرد و غبار صادرکند.

نظرات (2)
سلام.وبلاگ متنوع و زیبایی دارید.وبلاگ من مربوط به پلیمر است.خوشحال میشم نظر بدید و لینکم کنیدو بگید به چه نامی لینک بشید
امتیاز: 0 0
سلام.ممنون که لینکم کردید.من دانشجوی پلیمر تبریز هستم.لطفآ با نام پلیمر در جهان لینکم کنید.خوشحال میشم با نظراتتان راهنماییم کنید.شما با افتخار لینک شدید
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :